The Greater Heights Chamber Education Committee’s Recognition Program

December 2021

Thank you to PrimeWay Federal Credit Union and Members Trust of the Southwest Federal Credit Union for sponsoring these amazing educators and students. 

From Northside High School:

Principal’s secretary, Rosa Giron, for her organizational skills in managing all the paperwork and hospitality along with holding the students to a high standard!

Ms. Caroline Marney is the Special Ed. Dept. Chair and she goes above and beyond to support students, creating a sensory room to aide in the regrouping and growing academically.  She also sponsors the breakdancing club!

Mr. Rodrigo Vasquez, Senior Plant Operator; he keeps the building running smoothly and assisting with a smile on his face.

 

From Our Savior Lutheran:

Athletic Director and Assist. Principal, Jeanne Lunsford, for her dedication to the OSL staff, scholars and families.  Her tireless efforts create amazing experiences for the community.

OSL recognizes the following students:

Joshua Cantu, 8th grade, for his Top Performance New Latin Student

Charlotte Horton, 8th grade, Most Improved Latin Student

Aryana Reyes, 6th grade, for being the Latin Student of the Month and Spelling Bee Champ

Abigail White, 7th grade, Spelling Bee Runner-up.

 

 

From Lutheran North High School, we have students:

Xandor Garcia 10th grade, Underclassman of the Month

Audrey Stanberry, 12th grade, Upperclassman of the month.

 

 

From Booker T. Washington High School:

Principal, Dr. Carlos Phillips, for his continued leadership and support of the Wraparound Specialists and events that support the students and community

Vernon Jordan, Wraparound Specialists for his outstanding student and family support, connecting community partners and building the feeder specialists.  With the recipients we have Chamber Intern, Cynthia Newson.

 

 

From Burrus Elementary School:

Principal Ms. Williams, for her outstanding leadership and buy-in to the Wraparound Services

Meghan Duplechain, Wraparound Resource Specialist, for her outstanding commitment, compassion and dedication to the community and students.

 

 

From Highland Heights Elementary:

Principal Ms. McKinney for her leadership, collaboration and support of Wraparound Services

Brendella Chavis, Wraparound Specialist for her outstanding service delivery, tireless efforts in supporting the student and family needs.

 

 

 

From High School Ahead Academy:

Principal, Mr. Flowers, For his ongoing leaderships and Support to our Wraparound Services

Shameka Luke, Wraparound Resource Specialist, In Recognition of your Outstanding Wraparound Service Delivery, Tireless Efforts and Constant Support to your students.

Accepting for Ms. Luke is Ms. Booker.

 

 

 

 

From St. Pius X High School:

Chris Hernandez, Theology Teacher, for His Outstanding Patience.

Michelle Broussard, Curriculum Coach and Math Teacher for her hard work.

Angela Washenfelder, Theatre Teacher, for her creativity.

John Kaylor, Spanish Teacher, for His dedication in teaching.

Rachel Wore, Principal, for her Outstanding Leadership.

Ollie Bollerin, 11th grade, for National Honor Society tutoring.

Sara Paniaqua, Outstanding Freshman.

Arden Dabney, 12th grade, School Spirit

Cole Hatem, Outstanding Sophomore

Kendall Teeter, Well-Rounded Freshman.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

***Each month schools from the area give us who they want to recognize!  It is a great way to boost morale, give encouragement and recognize effort!  Each school, elementary through high school can submit the names of students, staff, and educators.  If you have a submission, just email me the school, name of person being recognized and what they are being recognized for. Send it to me by the end of the month; email is rcreibenstein@aol.com